آنچه در مورد مالیات شرکت باید بدانیم

آنچه در مورد مالیات شرکت باید بدانیم

مالیات به عنوان هزینه اجتماعی شناخته می شود که تمامی افراد جامعه اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی به دلیل بهره برداری از امکانات و منابع کشور ملزم به پرداخت آن به دولت هستند تا دولت بتواند با استفاده از مبالغ مالیات پرداخت شده، امکانات معیشتی را تامین کند. مالیات شامل اشخاص حقوقی و شرکت ها نیز می شود که در این مقاله به بررسی نحوه پرداخت مالیات شرکت می پردازیم.

مالیات شرکت مالیات شرکت آنچه درباره مالیات شرکت باید بدانیم 3

مالیات شرکت

شرکت های تجاری در ۷ قالب مختلف به ثبت می رسند، در ایران بیشتر شرکت های تجاری و بازرگانی در قالب پرکاربرد مسئولیت محدود و سهامی خاص به ثبت می رسند. اولین اقدام پس از ثبت شرکت در هر یک از قالب های ثبتی، پرداخت مالیات شرکت و تشکیل پرونده دارایی است. در واقع مالیات منجر به انتقال بخشی از درآمد های جامعه یا سود فعالیت های اقتصادی و تجاری به دولت می شوند تا از این طریق دولت بتواند بودجه مورد نیاز برای اداره امور کشور را تامین کنند.
انواع مالیات برای مالیات شرکت
مالیات براساس نوع کاربرد در اقتصاد و با توجه به نوع کالا به دو دسته کلی مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم می شود که هر یک دارای زیر مجموعه های تعریف شده ای می باشند.
۱. مالیات مستقیم شرکت: همانطور که از نامگذاری مشخص است این مالیات به صورت مستقیم از محل درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی تامین و مطالبه می شود در این نوع مالیات نام پرداخت کننده و منبع مالیاتی برای سازمان مالیات مشخص می باشد این مالیات ها به صورت مستقیم از واجدین شرایط، وصول می شود. مالیات مستقیم به دو دسته زیر تقسیم می شود که هر یک دارای زیر مجموعه ای مشخص است.
۱-۱- مالیات بر درآمد
• مالیات بر درآمد املاک
• مالیات بر درآمد مشاغل
• مالیات بر درآمد کشاورزی
• مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی ( که همان مالیات شرکت می باشد)
• مالیات بر درآمد اتفاقی
۱-۲ مالیات بر دارایی
• مالیات بر ارث
• حق تمبر
•  مالیات بر اراضی (این نوع مالیات طبق قوانین مشخص شده به تازگی وضع شده است.)

مالیات شرکت مالیات شرکت آنچه درباره مالیات شرکت باید بدانیم 2

مالیات شرکت

۲. مالیات غیر مستقیم: مالیات غیر مستقیم به مالیاتی گفته می شود که از طرف مصرف کننده به صورت غیر مستقیم دریافت و تامین می شود بدین صورت که بر قیمت کالا و خدمات تاثیر می گذارد و سالانه مبلغی مبنی بر افزایش قیمت بر کالای مصرفی وارد می شود این مالیات به صورت نامحسوس در نظر گرفته می شود بطوریکه برخی مردم وجود آن را احساس نمی کنند.
• مالیات بر واردات
• مالیات معاملات
تمامی شرکت های تجاری مشمول پرداخت مالیات هستند که به ترتیب زیر طبقه بندی می شوند:
دسته اول: شرکت هایی هستند که مالکیت و سرمایه آن ها به طور کامل و صددرصد در اختیار بخش خصوصی است مانند شرکت های سهامی، شرکت های غیر سهامی و شرکت های تعاونی
دسته دوم: شرکت هایی هستند که تمامی سرمایه مورد نیاز و مالکیت آن ها وابسته به بخش دولتی و شهرداری ها می باشد.
دسته سوم: شرکت هایی هستند که تنها بخشی از سرمایه آن ها متعلق به دولت و شهرداری ها است.
دسته چهارم: اشخاص حقوقی ایرانی و غیر تجاری هستند که سود حاصله را میان شرکا تقسیم نمی کنند.
دسته آخر: اشخاص حقوقی است که دارای نمایندگی و شعب خارجی در ایران هستند.
تمامی اشخاص حقوقی مالیات شرکت خود را باید طبق قانون محاسبه کنند در غیر اینصورت مشمول جریمه و توبیخ خواهند شد. برای رسیدگی دقیق به حساب ها و بررسی میزان سود و زیان شرکت مفهوم سال مالیاتی تعریف شده است. سال مالی، دوره ای یک ساله است که به محاسبه وضع مالی شرکت های تجاری در زمان تعیین شده که می تواند بر حسب سال میلادی و سال شمسی باشد، بپردازند. اظهارنامه و ترازنامه تنظیم شده شرکت را باید به سازمان مالیات ارائه دهید به طور پیش فرض سال مالی از اول فروردین و تا پایان اسفند محاسبه می شود. مگر اینکه اشخاص حقوقی بنابر انتخاب خود سال مالی شرکتشان را تغییر دهند ولی در هر صورت میزان مالیات شرکت هیچ تغییری نمی کند.
براساس ماده ۱۱۰ قانون مالیات های مستقیم اشخاص حقوقی موظفند اظهارنامه و ترازنامه شرکت را که شامل سود و زیان شرکت است که براساس دفاتر تجاری موجود در شرکت تنظیم شده حداکثر تا ۴ ماه بعد از سال مالیاتی تسلیم نمایند که در این گزارش باید فهرستی از نام و هویت شرکاء و سهامداران به اداره مالیاتی ارائه شود.

مالیات شرکت مالیات شرکت آنچه درباره مالیات شرکت باید بدانیم 1

مالیات شرکت

مدارکی که باید به اداره مالیات بابت مالیات شرکت ارائه شود عبارت است از:
۱. ارائه اصل و کپی مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه برای تمامی سهامداران و شرکای شرکت
۲. ارائه اساسنامه تنظیم شده به همراه امضا سهامداران
۳. ارائه اظهارنامه
۴. ارائه تقاضانامه
۵. ارائه شرکت نامه
۶. ارائه روزنامه رسمی که آگهی های شرکت در آن منتشر می شود.
۷. ارائه مهر شرکت
۸. ارائه اجاره نامه و یا سند مالکیت دفتر شرکت
۹. ارائه فیش واریزی مبنی بر تامین سرمایه اولیه شرکت
۱۰. ارائه قبض برق، آب، گاز و تلف شرکت
بر اساس ماده ۲ و تبصره های تعریف شده اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات شرکت نمی باشند:
۱. موسسات دولتی و وزارتخانه
۲. شهرداری ها
۳. دستگاه هایی که بودجه آن توسط دولت تامین می شود. مانند باشگاه های ورزشی و دولتی
شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه مالیات شرکت با شماره  ۴۳۹۰۲۰۰۰-۰۲۱ (۱۲۰خط) تماس بگیرید  یا برای دریافت مشاوره رایگان عدد ۵ را به سامانه ۱۰۰۰۴۳۹۰۲۰۰۰ارسال کنید یا با دریافت اپلیکیشین تهران ثبت-ثبت شرکت از کافه بازار یا گوگل پلی برای اندروید و یا آیتونز و سیبچه برای آیفون از خدمات ثبتی ما به صورت رایگان بهره مند شوید با اپلیکیشن تهران ثبت در هر زمان و هر کجا هستید به پیگیری کارهای ثبتی خود بپردازید.

جدید
دیدگاه
برچسب ها