ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی

اولین ثبت شرکت تعاونی در انگلستان در سال 1769 بین پارچه فروشان، تشکیل شده است. این ثبت شرکت عمر زیادی نداشت و به علت عدم اعتماد شریکان به یکدیگر از بین رفت. بعد از این اتفاق ثبت شرکت تعاونی های بسیاری در کشورها انجام شد. در ایران، سال 1370 ثبت شرکت تعاونی به وسیله مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. در ماده اول، هدف هایی که یک شرکت تعاونی باید داشته باشد ذکر شده است. که این هدف ها مانند: تامین مکان و تجهیزات مورد نیاز برای به وجود آوردن شغل های بیشتر، در صورتی که افراد توانایی کار را دارند ولی توانایی خرید وسایل مورد نیاز را ندارند باید به آن ها کمک کنند، پیشگیری از محدود بودن، احتکار، تورم، ضرر رسیدن به بقیه، پیشگیری برای به دست آوردن ثروت و جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت توسعه و تحکیم مشارکت و تعاون عمومی بین همه مردم می باشد. در اوایل سال 1390 بخش های دولتی و تعاونی را خصوصی سازی نمودند بر اساس این قانون، ثبت شرکت تعاونی مورد توجه افراد قرار گرفت و مزایایی نیز در این رابطه ارائه شد. مثلا در برخی از انواع تعاونی ها پرداخت مالیات وجود ندارد و این امر باعث می شود تا مورد توجه مردم قرار گیرد. بنابراین بطور کلی می توانیم بیان کنیم که اینگونه شرکت ها برای خرید و یا مکان مورد نیاز و تجهیزات لازم به مردم به صورت وام کمک می کنند. که این وام برای اشخاص، با سود بسیار کم می باشد.

ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی 2

ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت تعاونی زمانی بیشتر رخ می دهد که وضعیت اقتصادی در بحران باشد که این امر باعث می شود مردم توانایی خریدشان کم شود درنتیجه ثبت شرکت تعاونی باعث می شود که خدمات و تولید و امکانات لازم را تحت پوشش خود قرار دهند. درمجلس شورای اسلامی و دیگر رسانه ها تعریف شرکت تعاونی را به این صورت بیان می کنند. “شرکت تعاونی شرکتی است که از اشخاص حقیقی تشکیل شده است و برای فعالیت مربوط به توزیع و تولید با توجه به قانونی که ذکر شده است برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی و اجتماعی اعضاء تشکیل شده است.” بوسیله همکاری، شریک شدن و اعتماد آن ها به یکدیگر تشکیل می شود. شرکت های تعاونی از سرمایه تعدادی از متقاضیان به صورت سهام به وجود می آیند. همانطور که در ثبت شرکت های دیگر حق تصمیم گیری با کسی است که دارای سهام بیشتری می باشد ولی در شرکت تعاونی بدین صورت نمی باشد بلکه حق هر یک ازاین شریکان مساوی و یک رای است. برای ثبت شرکت تعاونی نیز مانند دیگر شرکت ها، لازم به اخذ مجوز است. این مجوز را از اداره جهاد کشاورزی باید دریافت نمود.

ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی 4

ثبت شرکت تعاونی

انواع شرکت های تعاونی به شکل زیر تقسیم بندی شده اند:
شرکت تعاونی تولید:شرکتی است که در رابطه با دامداری، پرورش و صید ماهی، معدن، کشاورزی و سایر دیگر تشکیل شده است.
شرکت تعاونی توزیع:این نوع شرکت در مسکن، تهیه و توزیع کالا و دیگر مواردی که اعضاء نیازمندند فعالیت می کنند.
شرکت تعاونی وام و اعتبار: شرکتی است که بین افراد های مختلف طبق قوانین ذکر شده در وزارت تعاون، برای دادن وام با گرفتن بهره، باز کردن حساب های بانکی و انجام دیگر خدمات است.
شرکت تعاونی ساختمان مسکن: در این نوع شرکت ها به خرید زمین، ساخت و ساز ساختمان ها می پردازند که با استفاده از اجاره و یا فروش بصورت قسد ارائه می شود.
شرکت تعاونی مصرف‌کنندگان: این نوع شرکت برای تامین نیازهای اعضاء و خانواده ها می باشد. بعنوان مثال: وسایل حمل ونقل، وسایل بهداشتی، تامین آب، غذا و پوشاک، تاسیس موسسات و … .
شرکت تعاونی کشاورزی: این نوع شرکت با مشارکت کشاورزان، باغداران، دامداران، دامپروران، پرورش‌دهندگان کرم ابریشم، زنبور عسل،ماهی و … تشکیل شده است.
شرکت تعاونی صیادان: شرکتی است که صیادان ماهی و بقیه آبزیان برای صید ماهی و آبزیان، تاسیس فروشگاه و کمک به افرادی که توانایی خرید تجهیزات برای صید راندارند تشکیل شده است.

ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی 3

ثبت شرکت تعاونی

عضویت در شرکت های تعاونی به دو صورت می باشد. که یکی عام و دیگری خاص است.
شرکت تعاونی عام: شرکت تعاونی عام شرکتی است که سرمایه اولیه آن باید بصورت سهام به همه مردم ارائه شود. این نوع شرکت باید حداکثر یکصد میلیون سرمایه داشته باشد. شرکت تعاونی عام برای عموم آزاد است و حداقل با 500 نفر تشکیل می شود.
شرکت تعاونی خاص: شرکت تعاونی خاص شرکتی است که سرمایه اولیه آن بصورت سهام به افرادی که عضویتشان آزاد است ارائه می شود.این نوع شرکت باید حداکثر ده میلیون ریال سرمایه داشته باشد. متقاضیان این نوع شرکت محدود است و شامل کشاورزی، صنعتی، معدنی، خدماتی، مسکن، فرش دستباف، تامین کننده نیاز تولید کنندگان، تامین کننده نیاز مصرف کنندگان، اعتبار، حمل و نقل، چند منظوره و منابع طبیعی می شود.
مدارک لازم هیات موسس برای ثبت شرکت تعاونی به شرح زیر است:
• کپی شناسنامه و کارت ملی
• کپی مدارک تحصیلی
• اصل و کپی گواهی پایان خدمت و یا معافیت (برای آقایان)
• گواهی عدم سوء پیشینه

ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت تعاونی 1

ثبت شرکت تعاونی

شرایطی که برای ثبت شرکت تعاونی لازم است به شرح زیر می باشد:

• در یکی از انواع شرکت های تعاونی عضو نباشد.
• حداقل اعضاء تشکیل دهنده شرکت تعاونی 7 نفر باشد.
• بعد از مشخص شدن شریکان باید جلسه مجمع عمومی تشکیل دهند.
• در جلسه مجمع عمومی بین شریکان، سه نفر باید به عنوان هیئت رئیسه انتخاب شود.
• برای ثبت شرکت تعاونی در ابتدا باید از جهاد کشاورزی مجوز دریافت کنند.
• زمانی که شرکت تعاونی به ثبت رسید هیئت رئیسه از افرادی که توانایی انجام کار در شرکت را دارند دعوت به همکاری می کنند تا مدارک را ارائه دهند و بعد از بررسی مدارک و دارای صلاحیت بودن به عضویت شرکت تعاونی در می آید.
• با انتشار آگهی برای جلسه مجمع عمومی از اعضاء برای شرکت در این جلسه دعوت می شود. فاصله زمانی انتشارآگهی و تشکیل جلسه حداقل باید 15 روز باشد.
• هیئت مدیره شرکت تعاونی باید مدارک مربوطه را برای ثبت شرکت به وزارت تعاون تحویل دهد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت تعاونی به شرح زیر است:
• کپی و مدرک تحصیلی بازرسان، مدیرعامل و هیئت مدیره
• کپی موافقتنامه برای مجوز ثبت شرکت از جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه
• کپی اساسنامه تایید شده در مجمع عمومی و با امضاء سهامداران
• کپی آگهی دعوتنامه اولین مجمع عمومی
• کپی صورتجلسه با امضاء سهامداران
• رسید پرداخت سرمایه مورد نظر طبق اساسنامه برای صندوق تعاون
• لیست اسامی و اعضاء حاضرین در اولین مجمع عمومی
• لیست اسامی، مشخصات و نشانی کلیه اعضاء و سهامداران تعاونی
• لیست اسامی بازرسان، مدیرعامل و هیئت مدیره

جدید
دیدگاه
برچسب ها