دانستنی های مالیات که باید بدانیم

دانستنی های مالیات که باید بدانیم

دلایل پرداخت مالیات:
– ارائه درآمد برای دولت
– برای توزیع ثروت از ثروتمندان به فقرا
– برای جلوگیری از اثرات جانبی منفی

مالیات مالیات دانستنی های مالیات که باید بدانیم              1

مالیات

سوال مهم: زمانی که موفق به ثبت شرکت خود شدیم از چه زمانی باید به پرداخت مالیات اقدام کنیم ؟
طبق قانون مالیات ایران اشخاص حقیقی و حقوقی بعد از ثبت و تاسیس شرکت خود به نسبت درآمد هایی که در داخل یا خارج از ایران تحصیل می‌کنند موظف هستند در خصوص پرداخت مالیات آن اقدامات لازم را انجام دهند.
هدف از پرداخت مالیات چیست ؟
دولت مالیات را با اهداف متفاوتی دریافت میکند ، که به این اهداف اشاره می‌کنیم :
– تامین قسمتی از هزینه های عمومی دولت (اهداف درآمدی دولت) : برای رفع نیازهای کلان جامعه و عموم افراد جامعه و تامین بودجه
– تقسیم عادلانه درآمد و ثروت در جامعه (اهداف توزیعی دولت ) : دولت باید با گرقتن مالیات از صاحبان کسب و پرداخت کردن آن به افراد کم بضاعت و نیازمندان و فقرا به هدف توزیع عادلانه درآمد در جامعه بپردازد. البته لازم به ذکر است اگر دولت دارای سیستم مالیاتی کارآمدی باشد می تواند به تحقق این هدف کمک کند.
– کنترل نرخ تورم جامعه (هدف گذاری تثبیتی در دولت) : زمانی که در کشور تورم بوجود می‌آید دولت با بالا بردن نرخ مالیات عرضه‌ی تقاضا را کم کند؛ و یا در مواردی که رکورد اقتصادی ایجاد می‌شود دولت با پایین آوردن نرخ مالیات و یا گاهی حتی با دادن یارانه برمصرف، مردم را ترغیب به خرید کالا ها کند .
– کنترل حجم واردات و صادرات (اهداف تخصیصی دولت ) : دولت با هدف جهت دهی جامعه به سوی مصرف برخی کالاها مالیات با این مضمون را وضع می‌کند برای نمونه با افزایش مالیات بر مصرف کالاهای وارداتی مردم را به مصرف کالاهای داخلی تشویق و ترغیب کند و یا با افزایش مالیات کالاهای زیان بخش همچون سیگار و تنباکو باعث کمتر شدن تولید و مصرف اینگونه کالاها می‌شود. مالیات در صورتی می‌تواند اثر بخش بوده و به اهداف خود دست پیدا کند که از اصول و قوانین خود پیروی کند در غیر این صورت علاوه بر اینکه نمی‌تواند به اهداف خود برسد بلکه ممکن است اثرات سوء و تاثیرات معکوس نیز داشته باشد.

مالیات مالیات دانستنی های مالیات که باید بدانیم 2 2

مالیات

مالیات برای رسیدن به چه اهدافی دریافت می شود ؟
برای اینکه دولت بتواند وظایفی را که برای تامین آسایش افراد جامعه و مسیر اقتصادی کشور در پیش گرفته به درستی پیش برد. و بتواند وظایف محول شده بر دوش خود را به درستی انجام دهد .
چندین وظایف عمده دولت
۱.حفظ یکپارچگی و پایداری کشور با تامین کردن صلاح و تجهیزات دفاعی و اداره نیروهای انتظامی
۲.گسترش راه های ارتباطی و امکانات حمل و نقل
۳.برقراری بهداشت، سلامت تامین نیروهای برق، گاز، آب، مخابرات و سایر امکانات ارتباط جمعی
۴.بالابردن سطح فرهنگ و آموزش در تمامی سطوح کشور
۵.برقرار کردن امکانات مناسب و لوازم مورد نیاز زندگی برای تمامی ملت در سطحی قابل پذیرش
۶.تضمین قوه قضائیه جهت رسیدگی به شکایات و اختلافات و پایداری امنیت اجتماعی
۷.زیر ساخت و شالوده صنایع اقتصادی و مادر تخصصی برای ایجاد اشتغال و برقراری اقتصاد
۸.ایجاد مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و ترغیب محققان و دانشمندان
۹.خود کفا شدن در صنعت و کشاورزی و علوم و فنون
۱۰.پشتیبانی و حمایت مالی برای از کارافتادگان و بازنشستگان ، بیمه های بیکاری، تامین نیازها برای امکانات بهداشت درمانی ،تامین مسکن برای خانواده ها

مالیات مالیات دانستنی های مالیات که باید بدانیم 3 2

مالیات

در نتیجه ملاحظه میشود که دولت برای پاسخگویی به نیازهای مختلف، فراهم آوری اهداف مثبت و بلند جامعه که در قسمت بالا به آن اشاره نمودیم به منابع مالی نیاز دارد که در عصر معاصر در همه ملت ها و دولت ها کارشناسان مسائل اقتصادی مهمترین منبع تامین هزینه های دولت را مالیات معرفی کرده اند؛ به علاوه وابستگی دولت را به منابع نفت که یک ثروت ملی و خدادادی است و متعلق به نسل های بعدی و آینده نیز هست، کم می‌کند.
پرداخت در موعد مقرر یک شور و هیجان ملی، جهت مشارکت در امور کشور را برای آحاد جامعه ایجاد می‌کند.
مالیات بر ارزش افزوده چیست؟ مالیاتی که در زمان خرید یک محصول، خریدار باید به فروشنده ارائه کند؛ فروشنده مالیاتی را که هنگام فروش اجناس خود کسب می‌نماید در زمان مقرر به دولت پرداخت می‌کند.
ارزش افزوده؛ مابه التفاوتِ ارزش اصلی کالا و خدمات فروخته شده با ارزش اصل کالاست.
ارزش افزوده بدین معناست که هر محصولی که در بازار به فروش می‌رسد در زمان تولید، توسط چه تعداد تولید کننده بوجود آمده است. برای نمونه: نان؛ در ابتدا گندم به آرد تبدیل خمیر آن بوجود می‌آید و در نهایت در تنور پخت و نان آماده می‌شود.
ارزش گندم در هر قرص نان، تا قیمتِ نانِ فروخته شده در نانوایی ها، به مرور افزایش یافته این فزاینده شدن حاصل زحمات تولیدکنندگان مختلف در مراحل قبلی تولید نان تا زمان به فروش رسیدن نان بوده است. به ارزش اضافی از« دانه تا نان شدن» ارزش افزوده می‌گویند.

مالیات مالیات دانستنی های مالیات که باید بدانیم 5 2

مالیات

معافیت مالیاتی در چه صورتی تعلق می گیرد و چه تفاوتی با مالیات نرخ صفر دارد ؟
هنگامی که اشخاص بر طبق قوانین و مقررات مالیاتی مقرر به پرداخت مالیات باشند ولو بنابر دلایل شخصی یا هر مشکل دیگری در یک مدت زمانی فعالیت کاری نداشته باشند موظف هستند درآمد خود را صفر اعلام کرده تا مالیات ارزش افزوده برای آنها صفر در نظر گرفته شود ..
یادآوری طبق ماده ۱۲ مالیات ارائه تعدادی از کالاها و نیز واردات آنها از مالیات معاف می‌باشند برای نمونه : خدمات بانکی ، مسافربری، نان، گوشت، دارو، کشاورزی و مواردی که در این ماده به صورت مفصل بیان شده‌ اند؛ در نتیجه مشاغلی که در این زمینه ها در حال انجام فعالیت هستند نباید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام کنند. ولی دیگر مشاغل که به آنها در اینجا اشاره نشده موظف هستند در سامانه ثبت نام و نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.
در چند مورد مشاهده شده که اشخاص به دلایل شرایط موجود در جامعه و یا دلایل شخصی که مشمول مالیات بوده و ثبت نام خود را نیز انجام داده اند، فعالیتی را صورت نداده اند که در حال حاضر بخواهند مالیات را پرداخت کنند در این موارد اشخاص باید مالیات خود را در این برهه زمانی با نرخ صفر اعلام کند. بدین معنا که مودی مشمول مالیات بوده ولی در این دوره زمانی هیچ فعالیتی نداشته است. اشتباه رایج اینجاست که برخی بدون در نظر گرفتن این موضوع از روی ناآگاهی مالیات خود را اعلام نمی‌کنند و خود را معاف از مالیات می‌دانند که در این صورت شامل جریمه می‌شوند. پس لازم به ذکر است که به این نکات توجه کنید اعلام کردن به سازماز مالیاتی حتی در صورتی که شما فعالیتی انجام نداده اید به عنوان یک وظیفه مالیاتی است و در صورت عدم توجه به این مورد مشمول جریمه خواهید شد.

مالیات مالیات دانستنی های مالیات که باید بدانیم 4 2

مالیات

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی با کارشناسان مجرب ما درتهران ثبت تماس بگیرید.
تهران ثبت ، با بهره گیری از متخصصان مجرب خبره در امور ثبتی و توانمند در ارائه خدمات ، راهنمایی و آگاه نمودن شما متقاضیان آماده پاسخگویی می‌باشند.

جدید
دیدگاه
برچسب ها