راهنمای انتخاب نام شرکت

نام هر شرکت، سازمان یا ارگان، اولین تداعی کننده از نوع و طیف کالا و خدمات ارائه دهنده آن بخش می‌باشد. انتخاب نام شرکت، در عین حال که بسیار ساده به نظر می رشد، یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین مراحل ثبت یک شرکت، اعم از ثبت شرکت مسئولیت محدود، ثبت شرکت سهامی خاص، ثبت شرکت سهامی عام، ثبت شرکت تضامنی و یا سایر می‌باشد.

لذا حساسیت‌های بیشتری روی انتخاب نام صحیح و مناسب لحاظ می‌گردد.

انتخاب نام شرکت انتخاب نام شرکت راهنمای انتخاب نام شرکت 5 1

انتخاب نام شرکت

به همین دلیل، با تجمیع تجربه مشاوران تهران ثبت و نیز قوانین و مقررات مصوبه در این حوزه، مجموعه‌ای از اصول را تدوین کرده‌ایم تا شما با مطالعه آن، بتوانید چارچوب اصلی تعیین نام شرکت مسئولیت محدود یا سایر انواع شرکت را به راحتی بررسی نمائید. 1- طبق قوانین فعلی اداره ثبت شرکت‌ها، انتخاب نام شرکت باید سه سیلابی باشد. ذکر این نکته ضروریست که کلمات خاص جزو سیلاب، به شمار نمی‌آیند. 2- هر اسمی که انتخاب می‌گردد، باید در فرهنگ لغت دهخدا دارای معنی باشد. البته بعضی از اسامی و کلمات علی رغم وجود در فرهنگ دهخدا، قابلیت ثبت ندارد. کلماتی نظیر پرشین، رویال و امثال آنها، از این دست هستند. در نظر داشته باشید که کلمات غیر فارسی مانند ایمیل، تکنیک و نظیر آنها، قابلیت ثبت ندارند. مجموعه ای از کلمات غیر مجاز را می‌توانید در عنوان کلمات غیر مجاز نام شرکت مطالعه کنید. 3- یکی از نکات بسیار مهم آن است که نام محل و شهر، تنها در صورتی توسط اداره ثبت شرکت‌ها قبول واقع می‌شود که شرکت در همان حوزه ثبتی، ثبت بشود. 4- یکی دیگر از ابعاد مهم انتخاب نام شرکت در مورد انتخاب کلماتی مانند بازرگانی، خدماتی، مهندسی، گروه می‌باشد. این کلمات بصورت عدد برای سیلاب نام شرکت، لحاظ نمی‌شوند مگر اینکه بصورت حروف قید شده باشند. یا کلمه ای مانند “پترو” در ابتدای نام شرکت و کلمه ای نظیر “مهر” در انتهای نام شرکت، قابلیت ثبت را ندارد. 5- نام شرکت، پیرو قوانین و مقررات مخصوص به خود می‌باشد. دقیقا نظیر آنچه که اداره ثبت احوال بر نام نوزادان در راستای صدور هویت و شناسنامه اعمال می‌کند، در اداره ثبت شرکت‌ها نیز، قوانینی برای این منظور وضع و اجرایی می‌باشد.

انتخاب نام شرکت انتخاب نام شرکت راهنمای انتخاب نام شرکت 4

انتخاب نام شرکت

این قوانین به مرور زمان در حال رشد، بهبود، اصلاح و اجرا می‌باشند. لذا ممکن است نام شرکتی که قبلاً امکان ثبت داشته است، هم اکنون با توجه به قوانین جاری و ساری، امکان ثبت نداشته باشد. برعکس این عبارت، به ندرت پیش می‌آید. یکی دیگر از نکات بسیار مهم و در عین حال ساده که بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت‌ها از آن بی اطلاع هستند آن است که قانون ثبت شرکت، صرفا سه سیلابی نیست! بله، اگر بتوانین نامی دو سیلابه را که در اداره ثبت، به ثبت نرسیده باشد، پیدا کنید، می‌توانیم آن نام را برای شما به ثبت برسانیم. به منظور کسب اطلاعات بیشتر، به آموزش این سایت مراجعه نمائید و یا درخواست ثبت شرکت خود را هم اکنون بصورت آنلاین تکمیل و ارسال نمائید تا کارشناسان تهران ثبت با شما تماس حاصل نمایند.

انتخاب نام شرکت انتخاب نام شرکت راهنمای انتخاب نام شرکت 2 2

انتخاب نام شرکت

کلمات غیر مجاز نام شرکت

کلماتی که ریشه در ادبیات فارسی ندارند قابل ثبت به عنوان نام شرکت نمی باشند، بنابراین علاوه بر کلمات لاتین ممکن است یکی از سیلاب ها در انتخاب نام شرکت عربی باشد که قابل ثبت نیست. از طرفی ممکن است کلمه ای در زبان فارسی وارد شده باشد و ریشه آن غیر ایران باشد اما چون در زبان فارسی جا فتاده است و فرهنگستان لغات فارسی آن را پذیرفته است، جزو نام های مجاز انتخاب نام شرکت باشد مانند کلمه ” ایده”. کلماتی همانند تکتو، کنترل و … با اینکه معادل فارسی مناسبی ندارند ولی قابل ثبت نیستند و حتما باید از معادل فارسی آنها مانند فناوری، پایش و … استفاده نمود. کلماتی که منافاتی با شئونات اسلامی داشته باشند یا تبلیغ موارد غیر قانونی یا غیر اخلاقی کند نیز جز کلمات ممنوعه محسوب می شوند. استفاده از اعداد و علامات ریاضی نیز مجاز نمی باشد مگر اینکه به شکل حروف در اسم شرکت بکار برده شود. برای استفاده از کلمات خاصی مانند ” ایثارگران ” ” شاهد” باید از بنیاد شهید مجوز کتبی داشت. همچنین برای ثبت کلمه “بسیج” ” جهاد” چون مربوط به نظام می شود و باعث تداعی آن نام با آن نهاد می گردد نیازمند مجوز کتبی از نهار مربوطه هستند. کلمات ” نفت” “گاز” “پتروشیمی” نیز با اخذ مجوز کتبی از سازمان مربوطه قابل ثبت هستند. همچنین برای ثبت کلمه ” بهزیستی” باید از سازمان بهزیستی یا بهداشت مجوز داشت. ولی استفاده از کلماتی که دارای مفاهیم گستره می باشند یا ملی می باشند همچنان غیر مجاز می باشد به عنوان مثال ملی، سازما، بانک …

جدید
دیدگاه
برچسب ها