زمان تحویل دفاتر قانونی

زمان تحویل دفاتر قانونی

دفاتر قانونی که با نام دفاتر تجاری نیز شناخته می شوند، بسیار ارزشمند برای شرکت های تجاری هستند و در صورت تنظیم و تکمیل نکردن آنها در زمان مقرر شامل جریمه خواهد شد. بعد از تکمیل این دفاتر باید آن را در زمان های تعیین شده به سازمان بازرسی ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد. بسیاری از افراد که به تازگی وارد دنیای تجارت و کسب و کار شده اند از زمان تحویل و چگونگی آن اطلاعات کافی ندارند به همین دلیل در این مقاله به ارائه مطالبی در خصوص زمان تحویل دفاتر قانونی می پردازیم ابتدا دفاتر قانونی را تعریف کرده و انواع آن را بیان می کنیم سپس نحوه چگونگی تحویل و زمان آن را مشخص می کنیم.

زمان تحویل دفاتر قانونی دفاتر قانونی زمان تحویل دفاتر قانونی 10

زمان تحویل دفاتر قانونی

دفاتر قانونی: به سندی گفته می شود که در آن تمام اطلاعات مالی و حسابداری شرکت قرار دارد در واقع بنابر ماده 6 قانون تجارت تمامی درآمدهایی که تجار و صاحبان کسب و کار بدست می آورند باید ثبت و ضبط شود و در دفاتری نگهداری شود و تمکیل این دفاتر تجاری براساس ترازنامه ای که در شرکت تنظیم می شود و در آن تمام سود و زیان شرکت، قروض و بدهی های موجود، ارزش و قیمت سهام در بازار بورس اوراق بهادار و سایر مسائل منقول، غیرمنقول و درآمد های مالی و غیرمالی شرکت در این دفاتر نگهداری می شود. البته قبل از ثبت این اطلاعات در دفاتر تجاری باید توسط مدیرعامل شرکت، صحت آن تایید شود و سپس در این دفاتر از آن نگهداری خواهد شد.
تذکر: بنگاه های اقتصادی و شرکت های تجاری موظف هستند که اطلاعات، رویداد های مالی و مراودات خود را فقط در دفاتر تجاری ثبت و نگهداری کنند.
دفاتر قانونی در 4 ردیف قرار می گیرند که عبارتند از: دفاتر روزنامه، دفاتر کپیه، دفاتر دارایی و دفاتر کل.

زمان تحویل دفاتر قانونی دفاتر قانونی زمان تحویل دفاتر قانونی 1

زمان تحویل دفاتر قانونی

تمامی این 4 دفتر نیازی نیست که به صورت همزمان در شرکت تهیه شود فقط دفتر روزنامه و دفتر کل بیشترین استفاده را دارند که طبق اظهارنامه مالیاتی و ترازنامه شرکت تنظیم می شوند. در واقع دفاتر به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شوند به طوریکه دفتر روزنامه و دفتر کل به عنوان دفاتر اصلی، رسمی و قانونی شناخته می شوند.
حال به تعریف دفاتر اصلی یعنی دفتر روزنامه و دفتر کل می پردازیم. دفتر روزنامه: دفتر روزنامه، خود به دو نوع دفتر روزنامه عمومی و دفتر روزنامه اختصاصی تقسیم می شود که هر یک شامل اطلاعاتی متفاوت هستند. دفتر روزنامه عمومی در برگیرنده تمامی اطلاعات مالی اعم از نقدی و غیر نقدی می باشد همچنین تمام معاملات و همکاری های مالی نیز در دفتر به ثبت می رسد. دفتر روزنامه اختصاصی همانطور که از نام آن مشخص است فقط شامل نوع خاصی از معاملات می شود و آن ها را به ثبت می رساند به عنوان مثال دفتر روزنامه پرداخت های نقدی، دفتر روزنامه پرداخت های غیر نقدی، دفتر روزنامه خرید، دفتر روزنامه فروش. دفتر کل: همانطور که در بخش بالا تعریف کردیم دفتر کل و دفتر روزنامه به عنوان دفاتر اصلی و قانونی محسوب می شوند و باید تمام اطلاعات لازم و ضروری در این دو گنجانده شود ولی با توجه به تعریفی که از دفتر روزنامه داشتیم متوجه شدیم که اطلاعات صورت مالی را نمی توان از این دفتر استخراج کرد؛ به عنوان مثال اگر بخواهیم باقیمانده حسابی را بدست بیاوریم نمی توانیم از دفتر روزنامه استفاده کنیم به همین دلیل دفتر دیگری را باید تهیه و تنظیم کنیم که به نام دفتر کل شناخته می شود تا بتوان برای بدست آوردن باقیمانده حساب ها از آن کمک گرفت و به عنوان سند معتبر از آن در مراحل قانونی و اثبات دعوی استفاده کرد.
دفتر کل همانگونه که از نام آن مشخص است شامل تمامی اطلاعات مورد نیاز می باشد و باید تمام اطلاعات دفاتر روزنامه را نیز در آن گنجاند. دفتر کل به این صورت است که برای هر یک از حساب ها صفحه ای جداگانه در نظر گرفته می شود که باید شامل تمامی اطلاعات آن حساب باشد مانند بدهکار و بستانکار مرتبط با هر یک از حساب های موجود در شرکت. این دفتر به صورت جدول بندی شده میباشد که شامل ستون هایی از قبیل شماره سند، تاریخ، بدهکار، بستانکار، مانده حساب و شرح و توضیحات است. در نتیجه دفتر کل به عنوان دفتری شناخته می شود که تمامی حساب های موجود در یک موسسه به صورت جداگانه و تفکیک شده از یکدیگر در آن ثبت و نگهداری می شود که می توان در زمان نیاز به آن استناد کرد. برای شیوه تکمیل دفاتر قانونی لطفا کلیک کنید.

زمان تحویل دفاتر قانونی دفاتر قانونی زمان تحویل دفاتر قانونی 8

زمان تحویل دفاتر قانونی

زمان تحویل دفاتر قانونی
دفاتر قانونی که دفاتر کل و روزنامه را شامل می شود باید تا پایان سال مالی تهیه و تکمیل شود؛ به این صورت که بعد از تعیین حوزه مالیاتی مشخص، این دفاتر را در اداره ثبت شرکت‌ها شماره گذارای کنید و سپس نسبت به پلمپ کردن آن اقدام لازم را انجام دهید تا ممیزی و مسئول رسیدگی به آن مشخص و تعیین شود و اقدامات لازم در خصوص کارت بازگانی و غیره با نظارت و تاییدیه ممیزی شرکت انجام شود فقط لازم به ذکر است که در تهیه و تنظیم و درج اطلاعات لازم در این دفاتر دقت لازم را انجام دهید زیرا دفاتر نباید دارای قلم خوردگی باشند و یا قسمتی از آن را مخدوش کرده باشید همچنین در این دفاتر نباید صفحه ای با قسمت زیاد سفید باشد و یا چندین صفحه خالی داشته باشد. در صورتی که این اقدامات را انجام ندهید دفاتر شما رد می شود و مالیات شرکت به صورت علی الراس محاسبه می شود، در نتیجه وجود این دفاتر بسیار ضروری و حیاتی است.

دفاتر قانونی زمان تحویل دفاتر قانونی 5
همانطور که گفته شد اطلاعات روزنامه رسمی باید به دفتر کل منتقل شود که قوانین تجارت برای این موضوع نیز زمانی را در نظر گرفته و باید این اطلاعات جابجا شود تا اطلاعات روی هم انباشته و سنگین نشود یا برخی از آن ها مفقود یا جا بماند، به همین دلیل باید به صورت ماهانه و یا نهایتا 45 روزه اطلاعات از دفتر روزنامه به دفتر کل منتقل شود.

در صورت هر گونه مشکل در زمینه دفاتر قانونی خود می توانید با شماره 43902000-021 تماس حاصل فرمایید. مشاوران و وکلای با تجربه تهران ثبت آماده پاسخگویی سوالات شما در زمینه نحوه پر کردن دفاتر قانونی و زمان تخویل دفاتر قانونی می باشند؛ همچنین می توانید همین الان عدد 5 را به شماره 100043902000 پیامک کنید تا کارشناسان تهران ثبت در اولین ساعات اداری با شما تماس گیرند.

جدید
دیدگاه
برچسب ها