مدارک ثبت طرح صنعتی چیست؟

مدارک-ثبت-طرح-صنعتی-چیست

ابتدا باید بدانیم طرح صنعتی چیست و چه تفاوت هایی با ثبت اختراع دارد سپس مراحل ثبت طرح صنعتی را شرح می دهیم و مدارک ثبت طرح صنعتی و شرایط آن را توضیح خواهیم داد. برای طرح صنعتی تعریف‌های گوناگونی در نظر گرفته اند اما به طور کلی ترکیب اشکال سه بعدی با رنگ‌ها، خطوط و یا حتی بدون آن به طوریکه ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی می‌گویند. طرح صنعتی شامل دو ویژگی متفاوت است؛ اولین خصوصیت شامل ویژگی‌های دو بعدی می شود که برای تزئین کالا، رنگ‌ها و فرم‌های به کار رفته در آن استفاده شده و دومین خصوصیت، ویژگی های سه بعدی است که شکل ظاهری آن را در بر می گیرد.

طرح صنعتی طرح صنعتی مدارک ثبت طرح صنعتی چیست 5

طرح صنعتی

طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که شرایط تعیین شده در اداره مالکیت صنعتی را رعایت کرده باشد. این شرایط عبارت است از: طرح باید اصیل بوده و نوآوری داشته باشد، به طوریکه اشکال استفاده شده در آن نباید شبیه اشکال موجود در طبیعت باشد. در غیر این صورت ابتکاری جدید و نوین نبوده و طرح صنعتی محسوب نمی شود. همچنین ممکن است این اشکال جنبه اختراع نیز پیدا کنند به عنوان مثال در طراحی لاستیک اتومبیل جهت جلوگیری از لغزش ماشین باید به صورتی باشد که کیفیت آن را از بین نبرد. اگر لاستیک اتومبیل به نحوی طراحی و ارائه شود که بهتر از طرح های سابق باشد، ممکن است به صورت اختراع ثبت شود.

طرح صنعتی طرح صنعتی مدارک ثبت طرح صنعتی چیست 4

طرح صنعتی

تفاوت طرح صنعتی با اختراع در چیست؟
در اختراع آنچه که برای مخترع حائز اهمیت است، قرار گرفتن چند عنصر جدید در کنار یکدیگر است تا بتواند عملکرد جدیدی از این عناصر را ارائه دهد. اما برعکس در طرح صنعتی طراح و آفریننده، ارائه محصولِ شکیل و زیبا برای مصرف کننده را اولویت قرار داده و به جنبه های فنی محصول اهمیت نمی دهد. به طور مثال در طراحی اتومبیل ممکن است عملکرد و جنبه های فنی آن (مثل موتور و جعبه دنده) کمی در شکل ظاهری و طرحش اثر داشته باشد.
بنابراین در زمان اختراع، مخترع به دنبال کسب بهبود عملکرد فنی محصول است اما در طرح صنعتی آفریننده به دنبال زیبایی محصول است و ظاهر زیبای محصول را اولویت کار قرار می دهد. به عنوان مثال در محصول یخچال مخترع تلاش می‌کند در تولید بدنه یخچال، از ترکیباتی استفاده کند که غذا را خنک‌تر نگه دارد، عمر میوه ها و مواد غذایی افزایش یابد و دیرتر فاسد شوند ؛ اما در مقابل یک طرح صنعتی تلاش می کند تا ساختمان و بدنه یخچال را فانتزی با سبک مدرن و یا کلاسیک خلق کند تا بدین وسیله مشتری را مجذوب هنر خود نماید.
مراحل ثبت طرح صنعتی
برای ثبت طرح صنعتی، ابتدا وارد سامانه اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعتی می‌شوید و پس از تکمیل اظهارنامه الکترونیکی آن را بررسی کنید که ایرادی نداشته باشد تا کارشناس آن را تایید کنند سپس ابلاغیه پذیرش طرح صادر می شود. متقاضی برای تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی اقدام می‌کند و هزینه‌های مربوط به ثبت قانونی را پرداخت می‌کند سپس شماره ثبت طرح صنعتی را دریافت کرده و جهت چاپ در روزنامه رسمی ارسال می‌کند. سپس صدور آگهی شده و در آخر سند تصدیق از طریق اداره ثبت طرح صنعتی را دریافت می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان تهران ثبت تماس حاصل فرمایید.

طرح صنعتی طرح صنعتی مدارک ثبت طرح صنعتی چیست 2

طرح صنعتی

مدارک لازم
1-تکمیل دو نسخه کپی اظهارنامه طرح صنعتی
باید در اظهارنامه تاریخ ذکر شده توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که اظهارنامه باید در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شده باشد.
اگر اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد مربوطه، به زبان دیگری غیر از فارسی باشد، ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه فارسی آن الزامی است.
اظهارنامه طرح صنعتی طبق ماده 70 قوانین مالکیت صنعتی باید شامل نکات اطلاعات زیر باشد:
-ذکر نام، آدرس،کدپستی ، شماره ملی، تابعیت و سمت متقاضی (در صورتی که از وکیل و یا نماینده استفاده می کند باید نام، آدرس، کدپستی، شماره ملی و تابعیت نماینده ذکر شود.) اگر متقاضی اشخاص حقوقی و شرکت است، ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و سایر شناسه‌های ثبت الزامی است.
-در صورتی که کاربر مقیم ایران نباشد نام ، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ در ایران را دارند الزامی است.
– تعیین ضمائم
– اسم و اقامتگاه طراح در صورتی که متقاضی همان طراح نباشد.
– تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه طرح صنعتی در خارج، در صورت درخواست حق تقدم
– ذکر کالا و طبقه ای که متقاضی درخواست ثبت طرح برای آن را دارد.
2-مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح؛ (شامل کپی شناسنامه و کپی برابر اصل کارت ملی برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا)
3-چنانچه طرح صنعتی دو بعدی باشد، باید 5 نمونه از طرح ترسیم شده یا 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی ارائه شود.
4-اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، باید 5 نمونه از طرح ترسیم شده یا 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی ارائه شود.
تذکر: اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد مرجع ثبتی، ماکت طرح به همراه اظهارنامه مرجع ثبت را درخواست خواهد کرد.

طرح صنعتی طرح صنعتی مدارک ثبت طرح صنعتی چیست 1

طرح صنعتی

شرایط و مشخصات فنی تصاویر ارسالی عبارت است از:
1-وقتی تصویر ارسال می‌شود طرح باید قابل رویت باشد و در یک زمینه ساده نمایش داده شود.
2-باید به صورت عمودی اسکن شود و سایز حداکثر آن A4 باشد.
3-حداکثر حجم تصویر KB500 باشد و تصویر باید بصورت رنگی باشد.
نکته؛ تصاویر گرافیکی مورد نظر در مرحله اظهارنامه الکترونیکی باید به صورت اسکن شده از نماهای مختلف و شامل مشخصات فنی مشخص باشد، بدیهی است در صورت بررسی پرونده و پذیرش طرح مذکور ارائه پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شده جهت صدور آگهی ضروری می باشد.
6- درخواست كتبي باید به صورت اسکن شده و در پرونده الکترونیکی گذاشته شود. اگر طراح مایل باشد انتشار آگهي ثبت طرح صنعتي و تعيين مدت آن را به تاخیر می اندازد.
7- درخواست كتبي باید به صورت اسکن شده و در پرونده الکترونیکی گذاشته شود. در این درخواست اگر طراح نخواهد اسم وي ذكر شود اسم طراح نوشته نمی‌شود.
8-اگر اظهارنامه از دو یا چند طرح صنعتی باشد رسید مربوط به پرداخت هزينه‌هاي اظهارنامه الزامی می‌باشد.
9-مدارک مرتبط اظهارنامه و حق تقدم در یک زمان یا حداکثر 15 روز از آن تاریخ باید تحویل داده شود.

جدید
دیدگاه
برچسب ها