مراحل دریافت نمایندگی شرکت خارجی در ایران

با توجه به گسترده شدن ابعاد بازار تجارت و صادرات و واردات تجار، ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی از اهمیت بخصوصی برخوردار شده است. در این مقاله قصد داریم که چگونگی تنظیم و ارسال تقاضانامه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی را به اجمال برای شما کاربران محترم توضیح دهیم.

گفتنی است در صورت تمایل، می‌توانید هم اکنون با شماره ۰۲۱۴۳۹۰۲۰۰۰ دفتر مرکزی تهران ثبت در تهران تماس بگیرید تا در راستای ثبت شرکت، ثبت برند یا ثبت شعبه و نمایندگی شرکت خارجی بصورت رایگان مشاوره شوید. همچنین می‌توانید از بخش تماس با ما، درخواست خود را بصورت آنلاین ثبت نمائید.

قبل از ذکر شرایط و راهنمایی مراحل، عبارات و کلمات کلیدی مربوط به ثبت شرکت خارجی را بیان می‌کنیم:

 • GOCR : سرنام کلمات عبارت اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به زبان انگلیسی. تا قبل از سال ۱۳۸۶ ، اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری (GOCR) با نام اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت معنوی شناخته می شد، لذا در قوانین و مقررات و آئین نامه، این نام بکار می‌رود.
 • OCR : سر نام کلمات عبارت اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به زبان انگلیسی.
 • قانون : منظور قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب ۲۱/۸/۱۳۷۶ می‌باشد.
 • آئین نامه اجرایی : آئین نامه مصوب در ۱۳/۲/۱۳۷۸ مربوط به قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی.
 • CRCS: سرنام کلمات عبارت ” سامانه جامع ثبت شرکت‌ها ” به زبان انگلیسی. این سامانه از دو بخش اینترنتی و درون سازمانی تشکیل شده است. بخش اول به منظور پذیرش ثبت تاسیس و تغییرات شرکت ها و همچنین شعب و نمایندگی شرکت های خارجی و بخش دوم در کلیه ادارات ثبت در اختیار کارشناسان به منظور بررسی درخواست متقاضیان و صدور آگهی ثبت می باشد.
 • مجلس : منظور قوه مقننه یا مجلس شورای اسلامی می باشد.
 • شماره فراگیر اشخاص خارجی : شماره ای که اشخاص خارجی ملزم به درخواست ، پیگیری و اخذ آن از آدرس اینترنتی http://tax.gov.ir به منظور درج در یکی از فرم های الکترونیکی سامانه جامع ثبت شرکت‌ها هستند.
 • شخص : به یک فرد حقیقی یا حقوقی ( شرکت ، موسسه و غیره ) گفته می شود.

کدام شعبات و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران، اجازه ثبت دارند؟

این سوال، یکی از اساسی‌ترین سوالات و سنگ بنای شروع فعالیت تجار محترم می‌باشد. در این خصوص ذکر این نکته کفایت می‌کند که تنها شرکت‌هایی می‌توانند در ایران اقدام به ثبت شعبه و نمایندگی نمایند که شرکت‌های ایرانی مجاز به انجام عمل متقابل در کشور متبوع باشند. یعنی اگر در کشور متبوع شرکت خارجی ثبت شرکت یا نمایندگی‌های ایرانی دارای مجوز باشند، شرکت و نمایندگی‌های آن کشور نیز می‌توانند در ایران اقدام به ثبت شعبه یا نمایندگی خود نمایند.

زمینه‌های فعالیت مجاز برای فعالیت شعبه و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران کدامند؟

در این خصوص می‌توانید با مشاوران تهران ثبت تماس برقرار نمائید و یا ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون اجازه ثبت شعبه و نمایندگی خارجی را مطالعه نمائید.

مقررات عمومی آئین نامه اجرایی قانون اجازه ثبت شعبه و نمایندگی شرکت‌های خارجی چیست؟

هر فرد حقیقی یا حقوقی واجد شرایط که تمایل به اقدام در این راستا دارد، باید شرایط عمومی زیر را در نظر داشته باشد:

 1. ارائه خدمات بعد از فروش کالاها یا خدمات شرکت خارجی
 2. انجام عملیات اجرایی قراردادهایی که بین اشخاص ایرانی و شرکت خارجی منعقد می‌شود.
 3. بررسی و زمینه سازی برای سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران
 4. همکاری با شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی برای انجام کار در کشورهای ثالث
 5. افزایش صادرات غیر نفتی جمهوری اسلامی ایران
 6. ارائه خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی و فناوری
 7. انجام فعالیت هایی که مجوز آن توسط دستگاه‌های دولتی که بطور قانونی مجاز به صدور مجوز هستند، صادر می‌گردد. از قبیل ارائه خدمات در زمینه‌های حمل و نقل، بیمه و بازرسی کالا، بانکی، بازاریابی و غیره.

مدارک مورد نیاز

شرکتهای خارجی متقاضی ثبت شعبه در ایران موظفند اطلاعات و مدارک زیر را به همراه درخواست کتبی خود تهیه و آماده نمایند:

 1. اساسنامه شرکت ،‌ آگهی تاسیس و آخرین تغییرات ثبت شده در مراجع ذیربط
 2. آخرین گزارش مالی تائید شده شرکت
 3. گزارش توجیهی حاوی اطلاعات مربوط به فعالیتهای شرکت و تبیین دلایل و ضرورت ثبت شعبه در ایران ، تعیین نوع و حدود اختیارات و محل فعالیت شعبه ، برآورد نیروی انسانی ایرانی و خارجی مورد نیاز، و نحوه تامین منابع وجوه ارزی و ریالی برای اداره امور شعبه.
 4. نماینده شرکت خارجی ، شخص حقیقی یا حقوقی است که براساس قرارداد نمایندگی ، انجام بخشی از موضوع و وظایف شرکت طرف نمایندگی را در محل بر عهده گرفته است. نمایندگی شرکت خارجی ، نسبت به فعالیتهایی تحت نمایندگی شرکت طرف نمایندگی در محل انجام می پذیرد، مسئولیت خواهد داشت.
 5. – اشخاص حقیقی ایرانی یا اشخاص حقوقی که متقاضی ثبت نمایندگی شرکت خارجی در ایران هستند موظفند، ترجمه فارسی اسناد و اصل مدارک و اطلاعات زیر را به همراه درخواست کتبی خود، تهیه و جهت ثبت ارائه نمایند.
 • تصویر مصدق قرارداد موضوع ماده (۴) آیین نامه ثبت شعبه و نمایندگی خارجی
 • مدارک شناسایی شخص متقاضی‌: برای اشخاص حقیقی ، تصویر شناسنامه و نشانی اقامتگاه قانونی و برای اشخاص حقوقی ، اساسنامه شرکت و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات ثبت شده آن، نزد مراجع ذیربط
 • ارائه سابقه فعالیت شخص متقاضی ثبت نمایندگی ،‌در زمینه امر پیش بینی شده در قرارداد نمایندگی
 • اساسنامه شرکت خارجی طرف نمایندگی ، آگهی تاسیس و آخرین تغییرات ثبت شده آن نزد مراجع ذیربط
 • گزارش فعالیتهای شرکت خارجی طرف نمایندگی و تبیین دلایل و ضرورت اخذ نمایندگی
 • آخرین گزارش مالی تایید شده شرکت خارجی طرف نمایندگی
 • – معرفی وزارتخانه ذیربط

جدید
دیدگاه
برچسب ها