مراحل دریافت نمایندگی شرکت خارجی در ایران

با توجه به گسترده شدن ابعاد بازار تجارت و صادرات و واردات تجار، ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی از اهمیت بخصوصی برخوردار شده است. در این مقاله قصد داریم که چگونگی تنظیم و ارسال تقاضانامه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی را به اجمال برای شما کاربران محترم توضیح دهیم.

گفتنی است در صورت تمایل، می‌توانید هم اکنون با شماره 02143902000 دفتر مرکزی تهران ثبت در تهران تماس بگیرید تا در راستای ثبت شرکت، ثبت برند یا ثبت شعبه و نمایندگی شرکت خارجی بصورت رایگان مشاوره شوید. همچنین می‌توانید از بخش تماس با ما، درخواست خود را بصورت آنلاین ثبت نمائید.

قبل از ذکر شرایط و راهنمایی مراحل، عبارات و کلمات کلیدی مربوط به ثبت شرکت خارجی را بیان می‌کنیم:

 • GOCR : سرنام کلمات عبارت اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به زبان انگلیسی. تا قبل از سال 1386 ، اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری (GOCR) با نام اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت معنوی شناخته می شد، لذا در قوانین و مقررات و آئین نامه، این نام بکار می‌رود.
 • OCR : سر نام کلمات عبارت اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری به زبان انگلیسی.
 • قانون : منظور قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب 21/8/1376 می‌باشد.
 • آئین نامه اجرایی : آئین نامه مصوب در 13/2/1378 مربوط به قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی.
 • CRCS: سرنام کلمات عبارت ” سامانه جامع ثبت شرکت‌ها ” به زبان انگلیسی. این سامانه از دو بخش اینترنتی و درون سازمانی تشکیل شده است. بخش اول به منظور پذیرش ثبت تاسیس و تغییرات شرکت ها و همچنین شعب و نمایندگی شرکت های خارجی و بخش دوم در کلیه ادارات ثبت در اختیار کارشناسان به منظور بررسی درخواست متقاضیان و صدور آگهی ثبت می باشد.
 • مجلس : منظور قوه مقننه یا مجلس شورای اسلامی می باشد.
 • شماره فراگیر اشخاص خارجی : شماره ای که اشخاص خارجی ملزم به درخواست ، پیگیری و اخذ آن از آدرس اینترنتی http://tax.gov.ir به منظور درج در یکی از فرم های الکترونیکی سامانه جامع ثبت شرکت‌ها هستند.
 • شخص : به یک فرد حقیقی یا حقوقی ( شرکت ، موسسه و غیره ) گفته می شود.

کدام شعبات و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران، اجازه ثبت دارند؟

این سوال، یکی از اساسی‌ترین سوالات و سنگ بنای شروع فعالیت تجار محترم می‌باشد. در این خصوص ذکر این نکته کفایت می‌کند که تنها شرکت‌هایی می‌توانند در ایران اقدام به ثبت شعبه و نمایندگی نمایند که شرکت‌های ایرانی مجاز به انجام عمل متقابل در کشور متبوع باشند. یعنی اگر در کشور متبوع شرکت خارجی ثبت شرکت یا نمایندگی‌های ایرانی دارای مجوز باشند، شرکت و نمایندگی‌های آن کشور نیز می‌توانند در ایران اقدام به ثبت شعبه یا نمایندگی خود نمایند.

زمینه‌های فعالیت مجاز برای فعالیت شعبه و نمایندگی شرکت‌های خارجی در ایران کدامند؟

در این خصوص می‌توانید با مشاوران تهران ثبت تماس برقرار نمائید و یا ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون اجازه ثبت شعبه و نمایندگی خارجی را مطالعه نمائید.

مقررات عمومی آئین نامه اجرایی قانون اجازه ثبت شعبه و نمایندگی شرکت‌های خارجی چیست؟

هر فرد حقیقی یا حقوقی واجد شرایط که تمایل به اقدام در این راستا دارد، باید شرایط عمومی زیر را در نظر داشته باشد:

 1. ارائه خدمات بعد از فروش کالاها یا خدمات شرکت خارجی
 2. انجام عملیات اجرایی قراردادهایی که بین اشخاص ایرانی و شرکت خارجی منعقد می‌شود.
 3. بررسی و زمینه سازی برای سرمایه گذاری شرکت خارجی در ایران
 4. همکاری با شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی برای انجام کار در کشورهای ثالث
 5. افزایش صادرات غیر نفتی جمهوری اسلامی ایران
 6. ارائه خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی و فناوری
 7. انجام فعالیت هایی که مجوز آن توسط دستگاه‌های دولتی که بطور قانونی مجاز به صدور مجوز هستند، صادر می‌گردد. از قبیل ارائه خدمات در زمینه‌های حمل و نقل، بیمه و بازرسی کالا، بانکی، بازاریابی و غیره.

مدارک مورد نیاز

شركتهاي خارجي متقاضي ثبت شعبه در ايران موظفند اطلاعات و مدارك زير را به همراه درخواست كتبي خود تهیه و آماده نمایند:

 1. اساسنامه شركت ،‌ آگهي تاسيس و آخرين تغييرات ثبت شده در مراجع ذيربط
 2. آخرین گزارش مالی تائید شده شرکت
 3. گزارش توجيهي حاوي اطلاعات مربوط به فعاليتهاي شركت و تبيين دلايل و ضرورت ثبت شعبه در ايران ، تعيين نوع و حدود اختيارات و محل فعاليت شعبه ، برآورد نيروي انساني ايراني و خارجي مورد نياز، و نحوه تامين منابع وجوه ارزي و ريالي براي اداره امور شعبه.
 4. نماينده شركت خارجي ، شخص حقيقي يا حقوقي است كه براساس قرارداد نمايندگي ، انجام بخشي از موضوع و وظايف شركت طرف نمايندگي را در محل بر عهده گرفته است. نمايندگي شركت خارجي ، نسبت به فعاليتهايي تحت نمايندگي شركت طرف نمايندگي در محل انجام مي پذيرد، مسئوليت خواهد داشت.
 5. – اشخاص حقيقي ايراني يا اشخاص حقوقي كه متقاضي ثبت نمايندگي شركت خارجي در ايران هستند موظفند، ترجمه فارسي اسناد و اصل مدارك و اطلاعات زير را به همراه درخواست كتبي خود، تهیه و جهت ثبت ارائه نمایند.
 • تصوير مصدق قرارداد موضوع ماده (4) آيين نامه ثبت شعبه و نمایندگی خارجی
 • مدارك شناسايي شخص متقاضي‌: براي اشخاص حقيقي ، تصوير شناسنامه و نشاني اقامتگاه قانوني و براي اشخاص حقوقي ، اساسنامه شركت و آگهي تاسيس و آخرين تغييرات ثبت شده آن، نزد مراجع ذيربط
 • ارائه سابقه فعاليت شخص متقاضي ثبت نمايندگي ،‌در زمينه امر پيش بيني شده در قرارداد نمايندگی
 • اساسنامه شركت خارجي طرف نمايندگي ، آگهي تاسيس و آخرين تغييرات ثبت شده آن نزد مراجع ذيربط
 • گزارش فعاليتهاي شركت خارجي طرف نمايندگي و تبيين دلايل و ضرورت اخذ نمايندگی
 • آخرين گزارش مالي تاييد شده شركت خارجي طرف نمايندگی
 • – معرفی وزارتخانه ذيربط

جدید
دیدگاه
برچسب ها